راهنمای خرید مبلمان کلاسیک

استفاده از مبلمان در منازل یکی از رایج ترین و لاینفنک ترین مواردی است که در تمام خانه های ایرانی مشاهده می کنید. چون تنوع مبلمان بسیار زیاد است انتخاب مبلمان مناسب سخت است اما یکی از مبلمان محبوب بین تمام خانواده ها مبل کلاسیک است.

مبلمان کلاسیک بخاطر تنوع بسیار زیادی که دارند، انتخاب را سخت می کنند و به همین خاطر در این مقاله راهنمای خرید مبل کلاسیک را قرار داده ایم تا در هنگام خرید مبل کلاسیک دچار مشکل نشوید.

فهرست مطالب

چند نکته مهم در مورد مبل کلاسیک

قبل از اینکه بخواهید شروع به خواندن راهنمای خرید مبلمان کلاسیک کنید بهتر است بدانید که اصالت مبلمان کلاسیک به کشورهای اروپایی برمی گردد. اولین کشور هایی که شروع به ساخت مبلمان کلاسیک کردند کشورهای ایتالیا و فرانسه بود و به تدریج این سبک مبل به دیگر کشورها سرایت کرد.

اما آنچه که مهم است این است که قبل از خرید مبل حتما باید در نظر داشته باشید که چه مبلی با فضای خانه شما همخوانی دارد. ممکن است دکوراسیون منزل شما مدرن باشد بنابراین مبلمان مناسب این سبک منزل باید از مبلمان مدرن باشد.

اما آنچه که باید دقت داشته باشید این است بسنجید که آیا مبل استیل مناسب منزل شماست یا مبل کلاسیک و اگر تفاوت این دو مبل را نمی دانید قسمت تفاوت مبل استیل و کلاسیک را بخوانید.

تفاوت مبل کلاسیک و استیل

از جمله تفاوت هایی که می توان برای مبلمان کلاسیک و استیل بیان کرد این است که در مبلمان استیل منبت کاری زیاد است و بخاطر منبت کاری زیادی که انجام می شود میزان استفاده از چوب هم در این سبک مبملان زیاد است و معمولا این مبلمان استیل سنگین تر و گران تر از دیگر از مبلمان هستند.

اما مبلمان کلاسیک ظاهر ظریف تری نسبت به مبلمان استیل دارند و میزان چون استفاده شده در این مبلمان نسبت به مبلمان استیل کمتر است و طبیعتا میزان چوب استفاده شده در این مبلمان نسبت به استیل کمتر است.

این نکته حائز اهمیت است که مبلمان کلاسیک به صورتی ساخته شده اند که برای منازل با متراژ کم هم مناسب است. پس اگر منزلی با متراژ پایین دارید حتما راهنمای خرید مبلمان کلاسیک را تا آخر مطالعه کنید.

جنس چوب در ساخت مبل

یکی از قسمت های مهم در طراحی مبل، چوبی است که در طراحی و ساخت مبل از آن استفاده شده است. چوبی که در مبلمان کلاسیک استفاده می شود باید بسیار با کیفیت باشد چون هم منبت کاری های مختلفی روی آن انجام می شود و هم اینکه اگر چوب بی کیفیت باشد بعد از مدتی زیبایی ظاهری خود را از دست می دهد و دیگر مثل قبل نیست.

 چوب های مختلفی برای ساخت مبل وجود دارد و هر کدام از آنها مزایا و معایبی دارد ولی از بهترین چوب هایی که برای ساخت مبلمان کلاسیک می توان استفاده کرد چوب درخت راش (بهترین نوع هست و در مبل فرازنده ازهمین مورد استفاده می شود) ، نراد، بلوط، گردو

 دقت داشته باشید معمولا چوب هایی که رنگ تیره دارند دوام بیشتری دارند و طول عمر بیشتری هم نسبت به دیگر چوب ها دارند. مثلا چوبی هست که نام چوب کاج یا چوب سفید این چوب یکی از بی کیفیت ترین نوع چوب ها می باشد که توصیه می کنیم اصلا از این مورد خریداری نکنید.

منبت کاری مبل کلاسیک

طراح ها و منبت کاری های انجام شده

طبیعی است که یکی از جذاب ترین بخش های هر مبل نوع منبت کاری انجام شده و میزان طراح های انجام شده روی هر مبل است. هر چقدر این طرح ها و منبت کاری ها بیشتر باشد و میزان ظرافت بیشتری داشته باشند  قیمت مبلمان هم افزایش پیدا می کند. 

دقت داشته باشید که اگر فضای منزل شما ساده است و زیاد شلوغ نیست از مبلمانی استفاده کنید که منبت کاری زیادی نشده است چون منبت کاری زیاد روی مبلمان فضای منزل را شلوغ نشان می دهد.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید مبل کلاسیک

قیمت مبل کلاسیک

اگر نگاهی به قیمت های مبلمان کلاسیک در سطح بازار بیندازید متوجه قیمت های بسیار متفاوت این سبک مبلمان می شوید. این مبلمان از ۱۰ میلیون می تواند باشد تا ۴۰۰ میلیون و حتی بیشتر که تمام این تفاوت قیمت ناشی از طراح ها و جنس قسمت هایی است که در مبلمان بکار رفته است. به طور مثال ممکن است در مبلمانی از چوب راش استفاده شده باشد و در مبلمان دیگری از چوب درخت گردو یا بلوط که در قیمت تاثیر گذار است.

همچنین اگر از تولیدی مبلمان بی کیفیتی سفارش مبل بدهید ممکن است در ساخت مبل از روکش های ملامینه و یا MDF استفاده کنند و حتی بعضی افراد سودجو دیگر از چوب های کاج استفاده می کنند که بخاطر نداشتن جنس مرغوب طول عمر کافی هم ندارند.

رنگ استفاده شده در مبلمان

هنگام خرید مبل به رنگی که در آن استفاده شده است دقت داشته باشید چون اگر رنگی که در ساخت مبل استفاده شده از نوع براق باشد به راحتی می توان خرابی ها و ترک خوردگی های مبامان را تشخیص داد ولی اگر از رنگ های پوششی استفاده شده باشد تشخیص خرابی های چوب کار سختی است و ممکن است چوب دارای خرابی باشد که شما قادر به شناسایی آن نیستید.

علاوه بر نوع رنگ استفاده شده باید به شیوه رنگ آمیزی آن هم دقت داشته باشید تا به صورت یک دست و یکنواخت انجام شده باشد و مبل دچار رنگ پریدگی نشده باشد. همچنین هنگام خرید مبل کلاسیک حتما به تم رنگی منزل تان و مبلی که خریداری می کنید بسیار دقت کنید چون ممکن است رنگی که خریداری می کنید روشن است در حالی که به منزل شما رنگ های تیره و یا پارچه هایی که زیاد شلوغ نیستند بیشتر می خورد. 

پارچه و روکش مبلمان

انتخاب پارچه مناسب برای مبلمان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. هنگام انتخاب پارچه مبل باید علاوه بر زیبایی به دوام آن دقت داشته باشید تا بتوانید سال ها از آن استفاده کنید بدون اینکه پارچه دچار رنگ پریدگی و یا بهم ریختگی شود.

علاوه بر رنگ و جنس پارچه که اهمیت زیادی دارد همچنین نحوه دوخت هم بسیار مهم است. به این صورت که دوخت باید تمیز و سوراخ و بیرون زدگی نداشته باشد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد به صورت کامل مواردی که در هنگام خرید مبل کلاسیک نیاز است که بدانید را بررسی کنیم اما توجه داشته باشید که تمام این موارد وابسته به هزینه ای است که می خواهید برای خرید مبل کلاسیک کنید. پس اگر مبلغ قابل توجهی را برای خرید مبل کلاسیک می خواهید اختصاص دهید حتما سعی کنید از فروشگاه معتبری که از متریال با کیفیت و مرغوب استفاده می کند خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز شما: post

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *