مبل کلاسیک و نیمه کلاسیک چه نوع مبلی است؟

یکی از مهم ترین مواردی که در دکوراسیون منزل تاثیر بسزایی دارد مبلمان هستند. اگر امروزه به هر منزلی سر بزنید با انواع و اقسام مبلمان کلاسیک، نیمه کلاسیک، راحتی و… مواجه می شوید. چون انتخاب درست مبلمان در دکوراسیون داخلی منزل خیلی مهم است در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از سبک های پر طرفدار مبلمان یعنی مبل کلاسکیک و نیمه کلاسیک آشنا بکنیم.

فهرست مطالب

مبل کلاسیک چیست؟

همان طور که در پاراگراف اول هم گفته شد مبلمان کلاسیک جزو پرطرفدارترین مبلمان در دنیا می باشد و افراد بسیار زیادی علاقه خاصی به این سبک مبل دارند. مبل کلاسیک را با توجه ظاهر جذابی که دارد به راحتی می توان شناخت و آن را از دیگر مبلمان تفکیک کرد. 

یکی از مهم ترین مشخصه های مبلمان کلاسیک نسبت به دیگر مبلمان بدنه چوبی آن و منبت کاری های ظریفی که روی آن شده است می باشد. مبلمان کلاسیک دارای یک تاچ ظریف و معمولا دسته های باریک چوبی هستند. اما دقت داشته باشید شاید از نظر ظاهری مبلمان کلاسیک کمی شباهت به مبلمان استیل داشته باشند اما از نظر منبت کاری هایی که روی بدنه مبل کلاسیک شده متفاوت هستند و منبت کاری روی بدنه مبل کلاسیک ظریف تر می باشد.

چوب با کیفیت

مبلمان کلاسیک و نیمه کلاسیک دارای بدنه چوبی هستند و همانطور که میدانید چون منبت کاری ها روی بدنه چوب ها انجام می گیرد اصولا در این مبلمان از چوب های با کیفیت و مرغوب استفاده می شود. به طور مثال در تولیدی مبل فرازنده از چوب هایی که استفاده می شود تماما راش است تا هم مبل دارای استحکام و طول عمر کافی باشد و هم اینکه بتوان برترین ظرافت کاری های روز دنیا را روی آن انجام داد.

پارچه مبل کلاسیک

همان طور که از اسم مبل کلاسیک و نیمه کلاسیک پیدا است این نوع مبلمان برای یک دکوراسیون کلاسیک طراحی شده و باید مطابق با این نوع دکوراسیون چیده شوند. 

انتخاب پارچه مبلی هم بسیار مهم است چون پارچه هم ظاهر را مشخص می کند و هم در کیفیت آن تعیین کننده است. بهترین نوع پارچه هایی که برای مبلمان کلاسیک موجود است و از کیفیت بسیار خوبی برخوردار هستند پارچه های مخمل، چرم و پارچه های کتان طرح دار هستند.

ویژگی های مبل کلاسیک و نیمه کلاسیک

اگر تا اینجا مقاله با دقت مطالعه کرده باشید می دانید که در اول مقاله هم گفتیم که از مهم ترین و بارزترین مشخصه های یک مبل کلاسیک و نیمه کلاسیک، منبت کاری هایی است که در قسمت های چوبی مبل انجام می شود. به طور مثال منبت کاری هایی که بر روی دسته ها یا پایه ها و یا از همه مهم تر بر روی تاج مبل انجام می شود.

 

لمسه دوزی مبلمان کلاسیک

یکی دیگر از ویژگی های مبلمان کلاسیک لمسه دوزی هایی است که بر روی آن انجام می شود. اگر نمیدانید لمسه دوزی چیست لمسه دوزی به معنای دوخت های لوزی شکل است که با کمک کوک های منظم روی قسمت های پارچه ای مبلمان ایجاد می شود. معمولا برای قسمت های لمسه از دکمه یا نگین های جذاب و زیبا استفاده می کنند تا بتوانند زیبایی که در مبل وجود دارد را چند برابر کنند.

اگر در بازار مبلمان چرخی زده باشید مشاهده می کنید که مبلمانی که دارای لمسه دوزی هستند بسیار زیاد هستند که گاهی این لمسه دوزی ها در قسمت پشت قرار داد و گاهی بر روی دسته ها لمسه دوزی انجام شده. 

ظرافت مبلمان کلاسیک

اگر بخواهیم یکی از ظریف ترین مبلمان را نام ببریم قطعا مبلمان کلاسیک می تواند اولین جایگاه را داشته باشد. اما شاید با خودتان فکر کنید چون مبلمان کلاسیک دارای ظرافت خاصی است از مقاومت و استحکام کافی برخوردار نباشد ولی مبلمان کلاسیک از نظر ظاهری بسیار زیبا هستند و همچنین با توجه به چوب های مرغوبی که در آن استفاده می شود هم استحکام بسیار خوبی دارند.

یکی دیگر از مواردی که حتما باید به آن اشاره کنیم این است که مبلمان کلاسیک چون نسبت به مبلمان استیل جمع و جور تر هستند به راحتی می توانید از آن ها در فضاهای کوچک استفاده کنید و یا اگر فضای منزل شما خیلی کوچک حتما با تولید کننده صحبت کنید که مبلمانی متناسب با منزل شما طراحی کند.

نحوه چیدمان مبل کلاسیک و نیمه کلاسیک

اگر میخواهید مبل کلاسیک یا نیمه کلاسیک خریداری کنید حتما با توجه به فضایی که در نشینمن و اتاق پذیرایی دارید این کار را انجام دهید. مبل های کلاسیک با توجه به طراحی که دارند مانند مبل های استیل برای فضاهای باز طراحی شده اند و اگر از آن های در فضاهایی که خیلی کوچک هستند استفاده کنید زیبایی مبل زیاد دیده نمی شود.

به طور مثال اگر سبک مبلی که انتخاب کرده اید کلاسیک هست حتما سایر المان هایی که در فضای منزل شما وجود دارد را هم با مبلمان کلاسیک ست کنید تا زیبایی فضای منزل شما چند برابر شود. حتما به المان هایی مثل نوع فرش، آباژور، لوستر منزلتان، اکسسوری های تزئینی و… دقت داشته باشید تا بتوانید بهترین استفاده را از فضای منزلتان بکنید. 

انتخاب رنگ مبلمان

یکی از مواردی که همیشه بانوان را نگران می کند انتخاب رنگ مبلمان است که آیا به تم منزلشان میخورد یا نه. مبلمان کلاسیک دارای قوانین خاصی برای انتخاب رنگ هستند. اگر می خواهید مبل کلاسیک انتخاب کنید باید دکوراسیون منزلتان هم کلاسیک و لوکس باشد تا انتخاب رنگی که انجام می دهید بر همین اساس و متناسب با فضای منزلتان باشد.

آنچه که در میان تولید کنندگان مبل مرسوم هست معمولا از رنگ های خنثی استفاده می کنند. بدنه مبلمان کلاسیک غالبا از رنگ هایی مثل قهوه و گاهی به رنگ طبیعی چوب استفاده می شود. پارچه ای که بر روی مبل استفاده می شود هم غالبا از طیف رنگی زرشکی، طوسی، سرمه ای و سبز یشمی انتخاب می شود.

دقت داشته باشید شما برای انتخاب پارچه می توانید از پارچه ای که طرح دار هم استفاده کنید. اما باید با توجه به منبت کاری هایی که روی چوب انجام شده و همچنین شکل و شمایل نقش و نگاری که بر روی پارچه قرار گرفته بسیار شلوغ نباشد. چون شلوغ بودن نقش و نگار پارچه و همچنین منبت کاری زیاد بر روی چوب باعث می شود فضای داخلی منزل شلوغ بنظر برسد. 

ست مبلمان کلاسیک

معمولا ست مبلمان کلاسیک به صورت هفت نفره می باشد که از یک کاناپه دو نفره، یک کاناپه سه نفره و دو مبل تک نفره تشکیل شده است. همچنین مبلمان کلاسیک غالبا دارای دو کوسن هستند که هر کدام از این کوسن ها متناسب با نقش و نگار بر روی پارچه طراحی شده است.

انتخاب جلو مبلی و میز عسلی مبل کلاسیک

از دیگر مواردی که در ست مبلمان کلاسیک قرار می گیرد جلو مبلی و میز عسلی آن است. این دو مورد را هم باید با توجه به طرح مبل کلاسیک تان انتخاب کنید. میز جلو مبلی و میز عسلی هم به صورت مستطیلی شکل موجود است و هم به صورت بیضی شکل ولی غالبا برای مبلمان کلاسیک از حالت مستطیلی و بیضی شکل استفاده می کنند. 

معمولا هم رنگ و طرح میز جلو مبلی و میز عسلی با توجه به ست کامل آن انتخاب می شود و منبت کاری هایی که بر روی مبلمان کلاسیک انجام میدهند بر روی میز جلو مبلی و میز عسلی آن هم انجام می دهند.

قیمت مبلمان کلاسیک

یکی از مواردی که در قیمت مبلمان کلاسیک اهمیت دارد منبت کاری است که بر روی مبلمان انجام می شود. همچنین میزان منبت کاری انجام شده بر روی مبلمان هم میتواند تاثیر گذار باشد. از دیگر مواردی که در قیمت تاثیر گذار است جنس چوبی است که در مبلمان کلاف مبل استفاده شده مثلا مبل هایی با چوب راش بخاطر مرغوبیت بالایی که دارند قیمت نسبتا بالاتری هم دارند.

مورد بعدی که در قیمت مبل کلاسیک تاثیر گذار است نوع پارچه ای است که انتخاب می کنید. بعضی پارچه ها هستند که بعد از مدتی یا رنگ پس می دهند و یا اینکه حالت خود را از دست میدهند و کیفیت لازم را ندارند ولی پارچه هایی مثل پارچه ترک بخاطر مرغوبیت بالایی که دارند قیمت بالاتری هم نسبت به دیگر پارچه ها دارند.

اگر بخواهیم به صورت کلی بیان کنیم شما هر مقدار که المان های استفاده شده در مبلمان کلاسیک را با کیفیت تر انتخاب کنید قیمت مبل هم افزایش پیدا می کند و البته انتخاب المان های با کیفیت به معنای استفاده بیشتر و با کیفیت تر از مبلمان است.

نکاتی که باید هنگام انتخاب مبل کلاسیک دقت کنید

اگر میخواهید مبل کلاسیک برای فضای منزلتان انتخاب کنید حتما به این مواردی که در پایین بیان می شود دقت کنید:

  • اگر فضای منزلتان کوچک است از مبلهایی استفاده کنید که دارای ظریف تر هستند و یا نیمه کلاسیک هستند. چون مبلمان کلاسیک برای فضای باز طراحی شده اند و استفاده از آن ها برای فضای کوچک دکوراسیون منزل را خراب می کند
  • حتما هنگام خرید به کیفیت منبت کاری هایی که انجام شده و همچنین طراحی انجام شده بر روی دسته ها و تاج دقت کنید
  • سعی کنید هنگام خرید بهترین پارچه را برای مبل تان انتخاب کنید.
  • حتما از کیفیت بالای لمسه دوزی ها در مبل اطمینان حاصل کنید

جمع بندی نهایی

در این مقاله سعی شد به صورت کامل بیان شود که مبل کلاسیک و نیمه کلاسیک چه نوع مبلی است و همچنین چه ویژگی هایی این سبک از مبلمان دارد و هنگام خرید مبل کلاسیک چه المان هایی را باید رعایت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز شما: post

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *